Triplex Ülke Hong Kong

Hong Kong'ta en çok şaşıracağınız şeylerden biri de  alt ve üst geçitler olacaktır.

Örneğin metroya binip Nathan Lu'ya geleceksiniz. Metro'dan indiğinizde karşınızda bir çok cadde ya da alışveriş merkezine ulaşan bir çok çıkış seçeneği görürsünüz. Çıkacağınız kapının uzaklığına göre dakikalarca pırıl pırıl bir labirentin içinde minik mağazalara bakarak yürüyebilir, yolunuzu şaşırmamak için işaretlere bakarak ilerlerken uzayıp giden bir çok alt caddenin varlığını görüp Hong Kong'un altında bir Hong Kong daha olduğunu düşünebilirsiniz. Bazı çıkışlara ulaşmak için çok şık bir alışveriş merkezinin içinden geçerken şaşırabilirsiniz. Özellikle Hong Kong Airport'a ulaşmak için geçeceğiniz metro istasyonları bizim havalimanlarımızdan bile lüks ve hoş görünümüyle gözünüzü kamaştırabilir.

Üst geçitler ise bizim bildiğimizin aksine sadece bir kaldırımı karşı kaldırıma ulaştırmakla kalmaz. Bir çok bölgede yer alan üst geçitlerde yürürken bu triplex şehrin en üst katında olduğunuzu keyifle fark edebilirsiniz. Geçitler öyle uzun, geniş ve rahattırki dünyanın en kalabalık bölgelerinden birinde en azından araç trafiğinden uzak olmaktan dolayı rahat olursunuz.
Gerçekten de özellikle Tsuen Wan bölgesinde araçların geçtiği ana yola hiç inmeden çarşıya, metroya, markete kısacası bölgedeki hemen her yere ulaşabilirsiniz. Kowloon bölgesinin insana hiç yanmayacak gibi gelen yaya ışıklarından sonra üst geçitlerin sadece insandan oluşan ve hiç tıkanmayan trafiği Hong Kong'un sıcağını daha dayanılabilir kılar.

Ne kadar uğraşsamda bahsettiğim bu üst ve alt geçitlerden istediğim gibi bir kare yakalayamadım. Bunun sebebi çok büyük olan bu geçitlerin tek karede anlatmanın imkansızlığıydı.


    Hong Kong Heritage Museum'da bulunan Buddha figürlü duvar resmi

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !